KENDRIYA VIDYALAYA AFS NO1 LOHAGAON PUNE

 

SELECTED FOR SGFI 2017-18

SR.NO.

NAME OF THE STUDENTS

B/G

GAME

UNDER  14/17/19

1

JAGRITI KUMARI

GIRL

HOCKEY

19

 

SELECTED FOR KVS NATIONAL SPORTS MEET 2017-18

SR.NO.

NAME OF THE STUDENTS

B/G

GAME

UNDER  14/17/19

1

JAGRITI KUMARI

GIRL

HOCKEY

19

2

GAYATRI SHINDI

GIRL

JUDO

14

3

ANKITA GARAD

GIRL

JUDO

14

4

KHUSI VARMA

GIRL

JUDO

14

5

ADWITIYA

GIRL

HANDBALL

19

6

MADHU KADAM

GIRL

HANDBALL

19

7

SWAPNA

GIRL

HANDBALL

19

8

MUSKAN MUZAWAR

GIRL

CHESS

19

9

SONALI ARN RANMALE

GIRL

TAEKWANDO

19

10

AUSHI

GIRL

BASKETBALL

19

11

POONAM PATIL

GIRL

TAEKWANDO

14

12

KUMARI NIKITA

GIRL

JUDO

19

13

ANURAG DARWADE

BOY

JUDO

14

14

SHUBHAM SONAWANE

BOY

JUDO

14

15

SUJAL BARDWAJ

BOY

TAEKWANDO

14

16

JOHN CHARPALLI

BOY

TAEKWANDO

17

17

SHIV SINGH

BOY

HANDBALL

19

18

SHIVAM KUMAR

BOY

CRICKET

19

19

MANOJ PAWAR

BOY

BOXING

19

 

 

SELECTED FOR KVS SGFI 2015-16

 

SR.NO.

NAME OF THE STUDENTS

CLASS

GAME

UNDER  14/17/19

BOYS/GIRLS

1

SACHIN GIRI

VII

KABADDI

14

 

2

ITHAPE VISHAL SHIVAJI

XI

CRICKET

17

 

3

AASTHA SEHGAL

VIII

KABADDI

14

 

4

SONALI RANMALE

X

ATHLETICS

17

 

5

KAJAL SINGH

XI

JUDO

19

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA AFS NO1 LOHAGAON PUNE

SELECTED FOR KVS NATIONAL 2015-16

SR.NO.

NAME OF THE STUDENTS

CLASS

GAME

UNDER  14/17/19

BOYS

1

ASHUTOSH KUMAR

VIII

HAND BALL

14

2

SHREYASH PHADTHARE

VIII

HAND BALL

14

3

KARTIK SHARMA

VIII

HAND BALL

14

4

RAVI KUMAR

VIII

HAND BALL

14

5

RAMISHWAR SINGH

XI

HAND BALL

19

6

VIMAL S KUMAR

IX

HAND BALL

19

7

ANKUSH K SINGH

IX

HAND BALL

19

8

ABHYMANYU GUPTA

X

HAND BALL

19

9

SAGAR MANE

IX

HAND BALL

19

10

JATIN SAINI

XII

JUDO

19

11

ARYAN SINGH

VIII

TABLE TENNIS

14

12

SACHIN GIRI

VII

KABADDI

14

13

KIRAN SONAWANE

VIII

KABADDI

14

14

RUPAM HALDHAR

IX

CHESS

17

15

SOMESHWAR CHAVAN

VIII

TEAKWANDO

14

16

ADITYA KALIA

XII

SWIMMING

19

17

ROHAN NAIN

IX

SWIMMING

17

18

SHREAYASH THAPA

VIII

BASKET BALL

14

19

VIKASH BASFORE

VII

BASKET BALL

14

20

AMIT KUMAR YADAV

XII

CRICKET

19

21

JITENDER KUMAR YADAV

XII

CRICKET

19

22

VISHAL S ETHAPE

XI

CRICKET

19

23

SUDANSHU

X

ATHLETICS

17

GIRLS

1

DEEPTI REPASWAL

VIII

HAND BALL

14

2

MADHU KADAM

VIII

HAND BALL

14

3

ADWITIYA

VIII

HAND BALL

14

4

ADITI RAWAT

VIII

HAND BALL

14

5

KOMAL KUMARI

XI

HAND BALL

19

6

PRATIKSHA RESPAWAL

XI

HAND BALL

19

7

FIRON

XI

HAND BALL

19

8

BHARTI

X

HAND BALL

19

9

KAJAL SINGH

XI

JUDO

19

10

PRADNYA BHUKAN

XII

TABLE TENNIS

19

11

ASTHA SEGAL

VIII

KABADDI

14

12

PRIYANKA GANGAWAL

VIII

KABADDI

14

13

KRUTDNYA ORAY

VII

KABADDI

14

14

MUSKAN MUZAWAR

X

CHESS

17

15

GAUTHAMI CHAVAN

X

TEAKWANDO

17

16

PRINCY

VIII

TEAKWANDO

17

17

SRUSHTI

VIII

TEAKWANDO

17

18

ANKITA

XI

TEAKWANDO

19

19

ADITI SHARMA

XI

TEAKWANDO

19

20

AYUSHI

VII

BASKET BALL

14

21

KRITI KLALIA

VIII

BAD MINTON

14

22

SONALI RANMALE

X

ATHLETICS

17

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA AFS NO.1LOHAGAON PUNE-32

The following Students Selected for Regional Meet 2015-16

BOYS

Sr. No.

Name of Students

Class

Game

U-14/17/19

1

SACHIN ITHAPE

IXD

CRICKET

U-17

2

SHIVAM KUMAR

XB

CRICKET

U-17

3

RISHAY

XC

CRICKET

U-17

4

JITENDER KUMAR YADAV

XIID

CRICKET

U-19

5

VISHAL ITHAPE

XID

CRICKET

U-19

6

AMIT KUMAR YADAV

XIID

CRICKET

U-19

7

VISHAL PANDEY

VIIIB

FOOT BALL

U-14

8

OMKAR SINGH

XIA

FOOT BALL

U-19

9

SHREYASH THAPA

VIIID

BASKET BALL

U-14

10

ABHISHEKH

VIIID

BASKET BALL

U-14

11

VIKAS B.

VIIID

BASKET BALL

U-14

12

RISHABH P

VIIID

BASKET BALL

U-14

13

KIRAN

VIIIA

KABADDI

U-14

14

SACHIN

VIIB

KABADDI

U-14

15

RIBHAV SONI

VIIA

CHESS

U-14

16

RUPAM HALDER

IXB

CHESS

U-17

17

JOHN C

VIIIA

TEAKWANDO

U-14

18

SOMESHWAR CHAVAN

VIIIC

TEAKWANDO

U-14

19

Md. WAQAR

XA

TEAKWANDO

U-17

20

KIRAN  P

XB

TEAKWANDO

U-17

21

HAFEEZ SHEK

IXB

TEAKWANDO

U-17

22

RAVI TEJA

IXB

TEAKWANDO

U-17

23

ANKA BABU

XIC

TEAKWANDO

U-19

24

PUSHKAR SATHE

XIB

TEAKWANDO

U-19

25

RAJ KUMAR BISHT

XIB

TEAKWANDO

U-19

26

ROHAN NAIN

IX

SWIMMING

U-17

27

DEEPAK KOHAL

X

SWIMMING

U-17

28

ADITYA KALIA

XII

SWIMMING

U-19

29

SUDHANSHU

XA

ATHLETICS

U-17

30

GAUTAM SUMAN

XD

ATHLETICS

U-17

31

ADITYA RAWAT

XIC

ATHLETICS

U-19

32

ANWAY TIWARI

XID

ATHLETICS

U-19

33

NIRANKAR N.S.

XIC

ATHLETICS

U-19

34

ANURAGH DARWADE

VIC

JUDO

U-14

35

AMAN SINGH

VIIC

JUDO

U-14

36

TUSHAR GIRI

VIIIA

JUDO

U-14

37

MANISH KUMAR

IXC

JUDO

U-17

38

GANESH J

VIIID

JUDO

U-17

39

ABHISHEK KUMAR

IXD

JUDO

U-17

40

JATIN SAINI

XIIB

JUDO

U-19

41

SURAJ SAMADDAR

XIIA

JUDO

U-19

42

NITIN CHAVAN

XIC

JUDO

U-19

43

ANIKET MISHRA

XIC

JUDO

U-19

44

AKASH SINGH

XIC

JUDO

U-19

45

ARYAN SINGH

VIIIB

TABLE TENNIS

U-14

46

DEEPAK KUMAR

XID

TABLE TENNIS

U-19

GIRLS

1

AYUSHI

VII

BASKET BALL

U-14

2

MANSI M

VII

BASKET BALL

U-14

3

DEEPALI

VII

BASKET BALL

U-14

4

RUTUPARNA D

XII

BASKET BALL

U-19

5

AASTHA SEGEL

VIIA

KABADDI

U-14

6

TANISHQUA

VIIIC

KABADDI

U-14

7

PRIYANKA G

VIIID

KABADDI

U-14

8

KRUTDNYA P

VIIC

KABADDI

U-14

9

VAIBHAVI KHARGE

XC

KABADDI

U-19

10

KRITI KALIA

VIIIB

BADMINTON

U-14

11

MUSKAN MUZAWAR

X

CHESS

U-17

12

NEHA LAVATE

IX

CHESS

U-17

13

PRERNA SIRSAT

VIIB

TEAKWANDO

U-14

14

PRINCY TANWAR

VIIA

TEAKWANDO

U-14

15

SHURTI DESAI

VIIIB

TEAKWANDO

U-14

16

ADITI SHARMA

XIB

TEAKWANDO

U-19

17

ANKITA

XIB

TEAKWANDO

U-19

18

GAUTAMI

XA

TEAKWANDO

U-17

19

PRATIBHA MISHRA

XC

JUDO

U-17

20

KRITIKA SINGH

XC

JUDO

U-17

21

NIKITA KUMARI

XC

JUDO

U-17

22

POOJA KALYANI

XC

JUDO

U-17

23

RICHA MOURYA

XIC

JUDO

U-19

24

KAJOL SINGH

XIC

JUDO

U-19

25

AAKANSHA KADAM

XB

TABLE TENNIS

U-17

26

KOMAL MISHRA

IXD

TABLE TENNIS

U-17

27

PRADNYA BHUKAN

XIIC

TABLE TENNIS

U-19

28

SHRISHTI SINGH

IXD

ATHLETICS

U-17

29

SALONI

IXC

ATHLETICS

U-17

30

SHIVANGI PANDE

XD

ATHLETICS

U-17

31

SHRADDHA

IXA

ATHLETICS

U-17

32

SONALI RANMALE

XA

ATHLETICS

U-17

1

DIRECT REGIONAL HAND BALL BOYS & GIRLS u-14/19 TOTAL 62 PARTICIPANT

2

DIRECT REGIONAL HOCKEY BOYS U-19 TOTAL 14 PARTICIPANT

 TOTAL REGIONAL PARTICIPANT BOYS=46           

                                     HAND BALL BOYS=31          TOTAL BOYS=91

                                            HOCKEY BOYS-14                                           GRANT TOTAL=154                                       

                                                          GIRLS=32

                                     HAND BALL GIRLS=31         TOTAL GIRLS=63

 

 

 

 

Annual Sports Day (2014-15) celebrated in Vidyalaya on 31st January 2015.

 

Four (04) students won Bronze medal in KVS National Sports Meet 2014-15

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO.1 AFS LOHAGAON PUNE

The following students are selected for KVS National 2014-15

BOYS

VENUE:- Delhi & Gurgaon Region From 8th to 12 October 2014

Achievment of 2014 -15 KVS National

Slno

NAME OF THE STUDENTS

CLASS

GAME

Medal

1

ADITYA KALIA

XIC

SWIMMING

 Bronze Medal

2

AMIT YADAV

XID

CRICKET U-19 

Bronze Medal

3

JITENDRA

XID

CRICKET U-19 

Bronze Medal

4

ADITYA KUMAR

XD

JUDO U-17

Bronze Medal

 

 

SR. NUMBER

NAME OF THE STUDENTS

CLASS

GAME

1

NITIN MISHRA

XIIC

ATHLETICS

2

ADITYA KALIA

XIC

SWIMMING   Bronze Medal

3

ROHIT N

XIIC

SWIMMING

4

JATIN

XIB

JUDO

5

ADITYA

XD

JUDO               Bronze Medal

6

SARANG

XIID

TEAKWANDO

7

SIDDHARTH

XIID

TEAKWANDO

8

VISHAL ITAPE

XC

CRICKET U-16

9

SHIVAM

IXB

CRICKET U-16

10

AMIT YADAV

XID

CRICKET U-19  Bronze Medal

11

JITENDRA

XID

CRICKET U-19  Bronze Medal

12

VIKRAM L

XIIB

HOCKEY

13

VISHAL S

XIIB

HOCKEY

14

RAHUL SINGH

XIIC

HAND BALL

15

SUMANT RANMALE

XIID

HAND BALL

16

VIMAL KUMAR

XB

HAND BALL

 

GIRLS

VENUE:- Ahmedabad Region From 14th to 18th October 2014

SR. NUMBER

NAME OF THE STUDENTS

CLASS

GAME

1

SONALI RANMALE

IXA

ATHLETICS

2

KAJAL

XA

JUDO

3

PRADNYA BHUKAN

XIC

TABLE TENNIS

4

GAUTAMI

IXA

TEAKWANDO

5

ADITI SHARMA

XD

TEAKWANDO

6

MUSKAN

IXC

CHESS

7

ADITI SONI

XIIC

BASKET BALL

8

PRATIKSHA

XA

HAND BALL

9

KOMAL

XA

HAND BALL

10

FIRON

XA

HAND BALL

11

SWAPNA

IXC

HAND BALL

 

Total Boys-16 And Girls-11=27 National Players

 

   (B.G.DESHMUKH)                                                                                               (SOJAN P JOHN)

        I/C SPORTS                                                                                                           PRINCIPAL

 

KENDRIYA VIDYALAYA  AFS NO.1 LOHAGAON PUNE-32

THE FOLLOWING STUDENTS SELECTED FOR REGIONAL MEET 2014-15 PARTICIPATION

Regional meet from 31st Aug. To 2nd Sept Boys & 3rd & 4th  Sept.2014 Girls

S.NO

NAME OF TH E GAME

AGE GROUP

BOYS

GIRLS

1

ATHLETICS

U-- 17, 19

2

4

2

BADMINTON

U-- 17, 19

1

          -

3

BASKETBALL

U--  19

3

1

4

CHESS

U-- 17, 19

-

1

5

CRICKET

U-- 16, 19

5+2=7

-

6

HAND BALL

U--  19

16

16

7

HOCKEY

U--  19

15

-

8

JUDO

U-- 17, 19

10

3

9

KABADDI

U--  19

1

-

10

SWIMMING

U-- 17, 19

5

-

11

TABLE TENNIS

U-- 17, 19

2

2

12

TAEKWONDO

U-- 17, 19

6

3

13

ROPE SKIPPING

3

8

14

VOLLEY BALL

U--  19

1

-

15

ARCHERY

U-- 17,

4

4

 

                                                   TOTAL

76

42

 

                                      GRAND TOTAL

                      118

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I/C SPORTS                                                                                                   PRINCIPAL

B.G.DESHMUKH                                                                           SOJAN P JOHN

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO.1 A.F.S. LOHAGAON PUNE

INTER HOUSE SPORTS 2014-15

From 2nd April   2014 to 26 th April 2014 during zero period

 

DATE

DAY

GAME

ROUNDS & FINAL

02.04.14

Wenesday

Jr. Kabaddi Boys

1st & 2nd Round

03.04.14

Thursday

Jr. Kabaddi Girls

1st & 2nd Round

04.04.14

Friday

Jr. Kabaddi Boys & Jr. Kabaddi Girls

Final

05.04.14

Saturday

Jr. Basket ball Boys

1st & 2nd Round

07.04.14

Monday

Jr. Basket ball Girls

1st & 2nd Round

08.04.14

Tuesday

Jr. Basket ball Boys & Jr. Basket ball Girls

Final

09.04.14

Wednesday

Jr. Foot ball Boys

1st & 2nd Round

10.04.14

Thursday

Jr. Throw  ball Girls

1st & 2nd Round

11.04.14

Friday

Jr. Foot ball Boys & Jr. Throw ball Girls

Final

15.04.14

Tuesday

Sr. Throw ball Girls

1st & 2nd Round

16.04.14

Wednesday

Sr.Volley ball Boys

1st & 2nd Round

19.04.14

Saturday

Sr. Throw ball Girls & Sr.Volley ball Boys

Final

21.04.14

Monday

Jr. Hand ball Boys

1st & 2nd Round

22.04.14

Tuesday

Jr. Hand ball Girls

1st & 2nd Round

23.04.14

Wednesday

Jr. Hand ball Boys & Jr. Hand ball Girls

Final

24.04.14

Thursday

Sr. Hand ball Boys

1st & 2nd Round

25.04.14

Friday

Sr. Hand ball Girls

1st & 2nd Round

26.04.14

Saturday

Sr. Hand ball Boys & Jr. Hand ball Girls

Final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

 

 

 

 

  SPORTS I/C                                                                              PRINCIPAL

 

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO.1 A.F.S. LOHAGAON PUNE

INTER HOUSE SPORTS 2014-15

From 24th June 2014 to 30th June  2014 during zero period

FROM 1ST JULY ONLY PARTICIPANT WILL STAY ON THE GROUND

DATE

DAY

GAME

ROUNDS & FINAL

24.06.14

Tuesday

Cricket Boys U-16 Up to class X

1st  Round

25.06.14

Wednesday

Cricket Boys U-16 Up to class X

2nd Round

26. 06.14

Thursday

Cricket Boys U-16 Up to class X

Final

27. 06.14

Friday

Sr. Foot Ball

1st  Round

28. 06.14

Saturday

Sr. Foot Ball

2nd   Round

30. 06.14

Monday

Sr. Foot Ball

Final

01. 07.14

Tuesday

Sr. Kabaddi Boys

1st  Round

02. 07.14

Wednesday

Sr. Kabaddi Girls

2nd   Round

03. 07.14

Thursday

Sr. Kabaddi Boys & Girls

Final

04. 07.14

Friday

Sr. Basket Ball Boys

1st  Round

05. 07.14

Saturday

Sr. Basket Ball  Girls

2nd   Round

07. 07.14

Monday

Sr. Basket Ball  Boys & Girls

Final

08. 07.14

Tuesday

Cricket Boys U-19 Up to class XII 

1st  Round

09. 07.14

Wednesday

Cricket Boys U-19 Up to class XII

2nd Round

10. 07.14

Thursday

Cricket Boys U-19 Up to class XII

Final

11. 07.14

Friday

Athletics Under 14 Yrs Boys & Girls

100, 200,Mts Run

14. 07.14

Monday

Athletics Under 17, 19 Yrs Boys & Girls

100, 200,Mts Run

15. 07.14

Tuesday

Under 14 Yrs Boys & Girls

400, 800,Mts Run

16. 07.14

Wednesday

Under 17, 19 Yrs Boys & Girls

400, 800,Mts Run

17. 07.14

Thursday

Under 14, 17, 19 Yrs Boys & Girls

Shot Put

18. 07.14

Friday

Under 14, 17, 19 Yrs Boys & Girls

Discuss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

 

 

 

 

 

 

  SPORTS I/C                                                                              PRINCIPAL

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO.1 A.F.S. LOHAGAON PUNE

INTER HOUSE SPORTS 2014-15

From 26th  June 2014 to 11th August  2014

After School hours. Timing-2:10 to 2:40 p.m.

DATE

DAY

GAME

ROUNDS & FINAL

26.07.14

Saturday

Table Tennis Under 14 Yrs.  Boys & Girls

Final

28.07.14

Monday

Table Tennis Under 17 Yrs.  Boys & Girls

Final

30.07.14

Wednesday

Table Tennis Under 19 Yrs.  Boys & Girls

Final

31.07.14

Thursday

Badminton Under 14 Yrs.  Boys & Girls

Final

01.08.14

Friday

Badminton Under 17 Yrs.  Boys & Girls

Final

02.08.14

Saturday

Badminton Under 19 Yrs.  Boys & Girls

Final

04.08.14

Monday

Chess Under 14 Yrs.  Boys & Girls

Final

05.08.14

Tuesday

Chess Under 17 Yrs.  Boys & Girls

Final

06.08.14

Wednesday

Chess Under 19 Yrs.  Boys & Girls

Final

07.08.14

Thursday

Long Jump Under 14 Yrs.  Boys & Girls

Final

08.08.14

Friday

Long Jump Under 14 Yrs.  Boys & Girls

Final

11.08.14

Saturday

Long Jump Under 14 Yrs.  Boys & Girls

Final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  SPORTS I/C                                                                              PRINCIPAL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO.1 A.F.S. LOHAGAON PUNE

INTER HOUSE MATCHES AND RESULT 2014-15

(INTER HOUSE MATCHES CONDUCTED FROM 2.4.2014 TO 26.4.2014)

 

SR.N.

DATE

GAME

AGE GROUP

WINNER HIOUSE

RUNNER HOUSE

1

04.04.14

JR KABADDI BOYS                         

UNDER 14 YRS

TAGORE HOUSE

SHIVAJI HOUSE

2

04.04.14

JR KABADDI GIRLS                         

UNDER 14 YRS

TAGORE HOUSE

RAMAN HOUSE

3

08.04.14

JR BASKET BALL BOYS                   

UNDER 14 YRS

SHIVAJI HOUSE

TAGORE HOUSE

4

08.04.14

JR BASKET GIRLS                         

UNDER 14 YRS

ASHOKA HOUSE

TAGORE HOUSE

5

11.04.14

JR FOOT BALL BOYS                      

UNDER 14 YRS

ASHOKA HOUSE

NIL

6

11.04.14

JR THROW BALL GIRLS

UNDER 14 YRS

TAGORE HOUSE

ASHOKA HOUSE

7

19.04.14

SR THROW BALL GIRLS

UNDER 19YRS

SHIVAJI HOUSE

ASHOKA HOUSE

8

19.04.14

SR VOLLEY BALL BOYS

UNDER 19 YRS

RAMAN HOUSE

ASHOKA HOUSE

9

26.4.14

SR HAND BALL BOYS

UNDER 19 YRS

ASHOKA HOUSE

RAMAN HOUSE

10

26.4.14

SR HAND BALL GIRLS

UNDER 19 YRS

ASHOKA HOUSE

SHIVAJI HOUSE

11

23.4.14

JR HAND BALL BOYS

UNDER 14 YRS

ASHOKA

SHIVAJI HOUSE

12

23.4.14

JR HAND BALL GIRLS

UNDER 14 YRS

ASHOKA HOUSE

RAMAN HOUSE

13

03.07.14

SR KABADDI BOYS

UNDER 19 YRS

ASHOKA HOUSE

SHIVAJI HOUSE

14

03.07.14

SR KABADDI GIRLS

UNDER 19 YRS

TAGORE HOUSE

ASHOKA HOUSE

15

07.07.14

SR BASKET BALL BOYS

UNDER 19 YRS

TAGORE HOUSE

SHIVAJI HOUSE

16

07.07.14

SR BASKET BALL GIRLS

UNDER 19 YRS

TAGORE HOUSE

SHIVAJI HOUSE

17

26.06.14

SR CRICKET BOYS

UNDER 16 YRS

RAMAN HOUSE

TAGORE HOUSE

18

30.06.14

SR FOOT BALL BOYS

UNDER 19 YRS

SHIVAJI HOUSE

TAGORE HOUSE

19

10.07.14

SR CRICKET BOYS

UNDER 19 YRS

TAGORE HOUSE

SHIVAJI HOUSE

 

20

 

26.07.14

 

TABLE TENNIS BOYS SINGLES

(BEST STUDENT TRIAL)    

UNDER 19 YRS

ASHOKA HOUSE

TAGORE HOUSE

UNDER 17 YRS

TAGORE HOUSE

TAGORE HOUSE

UNDER 14 YRS

TAGORE HOUSE

ASHOKA HOUSE

 

21

 

28.07.14

 

TABLE TENNIS GIRLS  SINGLES

(BEST STUDENT TRIAL)       

UNDER 19 YRS

TAGORE HOUSE

NIL

UNDER 17 YRS

ASHOKA HOUSE

TAGORE HOUSE

UNDER 14 YRS

NIL

NIL

 

22

 

04.08.14

 

CHESS BOYS

 ( BEST STUDENT TRIAL)                                      

UNDER 19 YRS

RAMAN HOUSE

RAMAN HOUSE

UNDER 17 YRS

SHIVAJI HOUSE

RAMAN  HOUSE

UNDER 14 YRS

SHIVAJI HOUSE

ASHOKA HOUSE

 

23

 

04.08.14

 

CHESS GIRLS    

 ( BEST STUDENT TRIAL)                                                                   

UNDER 19 YRS

SHIVAJI HOUSE

TAGORE HOUSE

UNDER 17 YRS

TAGORE HOUSE

TAGORE HOUSE

UNDER 14 YRS

TAGORE HOUSE

TAGORE HOUSE

 

24

 

03.08.14

 

BADMINTON BOYS SINGLES 

( BEST STUDENT TRIAL)                                                                       

UNDER 19 YRS

TAGORE HOUSE

TAGORE HOUSE

UNDER 17 YRS

ASHOKA HOUSE

RAMAN  HOUSE

UNDER 14 YRS

SHIVAJI HOUSE

RAMAN  HOUSE

 

 

25

 

03.08.14

 

BADMINTON GIRLS SINGLES

( BEST STUDENT TRIAL)                                                                        

UNDER 19 YRS

TAGORE HOUSE

TAGORE HOUSE

UNDER 17 YRS

SHIVAJI HOUSE

TAGORE HOUSE

UNDER 14 YRS

ASHOKA HOUSE

NIL

 

 

26 Students selected for KVS National Sports Meet.

 

 

 

 

Annual Sports Day celebrated in very colorful manner on 08/10/13

 

Different Housewise Games and Sports competitions for different age groups for boys and girls were held during 02/04/13 to 06/08/13 to select participants for Cluster Level Sports activities.

 

 

INTER HOUSE SPORTS 2013-14

From 3rd April 2013 to 3rd May 2013 during zero period

DATE

DAY

GAME

ROUNDS & FINAL

03.04.13

Wednesday

Jr. Kabaddi Boys

1st& 2nd Round

04.04.13

Thursday

Jr. Kabaddi Girls

1st& 2nd Round

05.04.13

Friday

Jr. Kabaddi Boy& Jr. Kabaddi Girls

Final

06.04.13

Saturday

Jr. Basket Ball Boys

1st& 2nd Round

08.04.13

Monday

Jr. Basket Ball Girls

1st& 2nd Round

09.04.13

Tuesday

Jr. Basket Ball Boys &Jr. Basket Ball Girls

Final

10.04.13

Wednesday

Jr. Foot-ball Boys

1st& 2nd Round

12.04.13

Friday

Jr.Throw-ball Girls

1st& 2nd Round

15.04.13

Monday

Jr. Foot-ball Boys&Jr.Throw-ball Girls

Final

16.04.13

Tuesday

Sr. Throw Ball Girls

1st& 2nd Round

17.04.13

Wednesday

Sr. Volley Ball Boys

1st& 2nd Round

18.04.13

Thursday

Sr. Throw Ball Girls &Sr.Volley Ball Boys

Final

19.04.13

Friday

Sr. Kabaddi Boys

1st& 2nd Round

20.04.13

Saturday

Sr. Kabaddi Girls

1st& 2nd Round

22.04.13

Monday

Sr. Kabaddi Boy&Sr. Kabaddi Girls

Final

23.04.13

Tuesday

Sr. Hand Ball Boys

1st& 2nd Round

25.04.13

Thursday

Sr. Hand Ball Girls

1st& 2nd Round

26.04.13

Friday

Sr. Hand Ball Boys & Sr. Hand Ball Girls

Final

27.04.13

Saturday

Jr. Hand Ball Boys

1st& 2nd Round

29.04.13

Monday

Jr. Hand Ball Girls

1st& 2nd Round

30.04.13

Tuesday

Jr. Hand Ball Boys & Jr. Hand Ball Girls

Final

01.05.13

Wednesday

Sr. Basket Ball Boys

1st& 2nd Round

02.05.13

Thursday

Sr. Basket Ball Girls

1st& 2nd Round

03.05.13

Friday

Sr. Basket Ball Boys & Sr. Basket Ball Girls

Final

 

 

SPORTS INCHARGE                                                                                        PRINCIPAL

 

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO.1 A.F.S. LOHAGAON PUNE

INTER HOUSE SPORTS 2013-14

From 26th June to 29th June during zero period

From 1st July to 19th July after school hours 2:10 to 3:30pm

DATE

DAY

GAME

ROUNDS & FINAL

26.06.13

Wednesday

Sr. Table Tennis Boys

1st& 2nd RoundTime=2:10 to 3:30

27.06.13

Thursday

Sr. Cricket Boys U-16 Yrs.

1st   Round (Class IXth& Xth)       After Assembly

27.06.13

Thursday

Sr. Table Tennis Boys

1st& 2nd RoundTime=2:10 to 3:30

28.06.13

Friday

Sr. Cricket Boys U-16 Yrs.

1st   Round (Class IXth& Xth)       After Assembly

28.06.13

Friday

Sr. Table Tennis Boys

Final Time=2:10 to 3:30

29.06.13

Saturday

Sr. Cricket Boys U-16 Yrs.

Final                                                After Assembly

29.06.13

Saturday

Jr. Table Tennis Boys

1st& 2nd RoundTime=2:10 to 3:30

01.07.13

Monday

Sr. Cricket Boys U-19 Yrs.

1stRound(Class XIth& XIIth)Time=2:10 to 3:30

02.07.13

Tuesday

Sr. Cricket Boys U-19 Yrs.

1stRound(Class XIth& XIIth)Time=2:10 to 3:30

03.07.13

Wednesday

Sr. Cricket Boys U-19 Yrs

Final                                          Time=2:10 to 3:30

04.07.13

Thursday

Sr.Foot-ball

1stTime=2:10 to 3:30

05.07.13

Friday

Sr.Foot-ball

1stTime=2:10 to 3:30

06.07.13

Saturday

Sr.Foot-ball

Final Time=2:10 to 3:30

08.07.13

Monday

Jr. Table Tennis Boys

1st& 2nd Round Time=2:10 to 3:30

09.07.13

Tuesday

Jr. Table Tennis Boys

1st& 2nd Round Time=2:10 to 3:30

10.07.13

Wednesday

Jr. Table Tennis Boys

Final Time=2:10 to 3:30

11.07.13

Thursday

Sr. & Jr. Table Tennis Girls

1st& 2nd Round Time=2:10 to 3:30

12.07.13

Friday

Sr. & Jr. Table Tennis Girls

1st& 2nd Round Time=2:10 to 3:30

15.07.13

Monday

Sr. & Jr. Table Tennis Girls

Final                                          Time=2:10 to 3:30

16.07.13

Tuesday

Sr. Chess Boys& Girls

1st& 2nd Round &Final Time=2:10 to 3:30

17.07.13

Wednesday

Jr. Chess Boys& Girls

1st& 2nd Round &Final Time=2:10 to 3:30

18.07.13

Thursday

Sr. Badminton Boys& Girls

1st& 2nd Round&Final Time=2:10 to 3:30

19.07.13

Friday

Jr. Badminton Boys& Girls

1st& 2nd Round&Final Time=2:10 to 3:30

 

 

SPORTS INCHARGE                                                                                        PRINCIPAL

 

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO.1 A.F.S. LOHAGAON PUNE

INTER HOUSE SPORTS 2013-14

ATHLETICS

After Assembly only Selected Students

01.07.13

Saturday

100,200 Mts. Run Under 14 Yrs. B &G

Class VI to VIII After Assembly Selected Students

02.07.13

Monday

100,200 Mts. Run Under 17 Yrs. B &G

Class IX & X After Assembly Selected Students

03.07.13

Wednesday

100,200 Mts. Run Under 19Yrs. B & G

Class XI & XII After Assembly Selected Students

04.07.13

Thursday

Shot Put & Discuss Throw U-14 Yrs    B & G

Class VI to VIII After Assembly Selected Students

05.07.13

Friday

Shot Put & Discuss Throw U-17 Yrs B & G

Class IX & X After Assembly Selected Students

06.07.13

Saturday

Shot Put & Discuss Throw U-19 Yrs B & G

Class XI & XII After Assembly Selected Students

08.07.13

Monday

Long Jump U-14 Yrs B & G

Class VI to VIII After Assembly Selected Students

09.07.13

Tuesday

Long Jump U-17Yrs B & G

Class IX & X After Assembly Selected Students

10.07.13

Wednesday

Long Jump U-19 Yrs B & G

Class XI & XII After Assembly Selected Students

11.07.13

Thursday

400,800 Mts. Run Under 14 Yrs. B & G

Class VI to VIII After Assembly Selected Students

12.07.13

Friday

400,800 Mts. Run Under 17 Yrs. B& G

Class IX & X After Assembly Selected Students

15.07.13

Monday

400,800 Mts. Run Under 19 Yrs. B& G

Class XI & XII After Assembly Selected Students

 

 

 

SPORTS INCHARGE                                                                                        PRINCIPAL

 

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO.1 A.F.S. LOHAGAON PUNE

INTER HOUSE MATCHES AND RESULT 2013-14

 (INTER HOUSE MATCHES CONDUCTED FROM 3.4.2013 TO 3.5.2013)

SR.N.

DATE

GAME

AGE GROUP

WINNER HIOUSE

RUNNER HOUSE

1

5.4.13

JR KABADDI BOYS                         

UNDER 14 YRS

TAGORE HOUSE

SHIVAJI HOUSE

2

5.4.13

JR KABADDI GIRLS                          

UNDER 14 YRS

TAGORE HOUSE

ASHOKA HOUSE

3

9.4.13

JR BASKET BALL BOYS                   

UNDER 14 YRS

RAMAN HOUSE

SHIVAJI HOUSE

4

9.4.13

JR BASKET GIRLS                         

UNDER 14 YRS

SHIVAJI HOUSE

ASHOKA HOUSE

5

15.4.13

JR FOOT BALL BOYS                      

UNDER 14 YRS

TAGORE HOUSE

ASHOKA HOUSE

6

15.4.13

JR THROW BALL GIRLS

UNDER 14 YRS

TAGORE HOUSE

RAMAN HOUSE

7

18.4.13

SR THROW BALL GIRLS

UNDER 19YRS

ASHOKA HOUSE

SHIVAJI HOUSE

8

18.4.13

SR VOLLEY BALL BOYS

UNDER 19 YRS

TAGORE HOUSE

RAMAN HOUSE

9

22.4.13

SR KABADDI BOYS

UNDER 19 YRS

ASHOKA HOUSE

RAMAN HOUSE

10

22.4.13

SR KABADDI GIRLS

UNDER 19 YRS

SHIVAJI HOUSE

ASHOKA HOUSE

11

26.4.13

SR HAND BALL BOYS

UNDER 19 YRS

ASHOKA HOUSE

TAGORE HOUSE

12

26.4.13

SR HAND BALL GIRLS

UNDER 19 YRS

SHIVAJI HOUSE

ASHOKA HOUSE

13

30.4.13

JR HAND BALL BOYS

UNDER 14 YRS

RAMAN HOUSE

TAGORE HOUSE

14

30.4.13

JR HAND BALL GIRLS

UNDER 14 YRS

RAMAN HOUSE

ASHOKA HOUSE

15

3.4.13

SR BASKET BALL BOYS

UNDER 19 YRS

ASHOKA HOUSE

TAGORE HOUSE

16

3.4.13

SR BASKET BALL GIRLS

UNDER 19 YRS

SHIVAJI HOUSE

ASHOKA HOUSE

17

29.6.13

SR CRICKET BOYS

UNDER 16 YRS

RAMAN HOUSE

SHIVAJI HOUSE

18

3.7.13

SR CRICKET BOYS

UNDER 19 YRS

RAMAN HOUSE

TAGORE HOUSE

19

6.7.13

SR FOOT BALL BOYS

UNDER 19 YRS

ASHOKA HOUSE

RAMAN HOUSE

 

20

 

10.7.13

 

TABLE TENNIS BOYS SINGLES

UNDER 19 YRS

TAGORE HOUSE

ASHOKA HOUSE

UNDER 17 YRS

TAGORE HOUSE

SHIVAJI HOUSE

UNDER 14 YRS

RAMAN HOUSE

NO PARTICIPANT